Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 49,70 LEI
ISBN: 9789735041854
Autor(i): Jane Hawking
Editura: Humanitas
Colecția: Memorii. Jurnale. Calatorii
Anul apariției: 2013
Nr. pagini: 480 pagini
Categorii: Biografii - Memorialistică
Intr-o fotografie de la nunta lui Jane Wilde cu Stephen Hawking, petrecută la Cambridge în vara lui 1965, tânărul fizician (avea 23 de ani) stă în picioare, la braţul miresei, sprijinindu-se uşor într-un baston. Fusese deja diagnosticat cu o boală neurologică degenerativă căreia i se prezisese apropiatul deznodământ fatal. în anii următori, maladia lui Stephen progresează aproape în acelaşi ritm cu faima sa ca om de ştiinţă: mai întâi, tânărul fellow al Colegiului Caius de la Cambridge trebuie să recurgă la un scaun cu rotile, apoi îşi pierde definitiv vocea – imaginea genialului cosmolog paralizat, care vorbeşte prin intermediul unui computer, e bine cunoscută.
Deşi a fost avertizată de la bun început asupra gravităţii bolii soţului ei, Jane crede că iubirea o va ajuta să depăşească orice dificultate. Naşte trei copii, îl îngrijeşte multă vreme aproape singură pe Stephen şi renunţă la orice carieră proprie. Cu trecerea timpului, dragostea ei se amestecă tot mai mult cu compasiunea. E infinit de mândră de succesele ştiinţifice ale lui Stephen, ceea ce n-o împiedică să-i vadă cu luciditate defectele. Se străduieşte să-i sprijine cariera şi să-i fie mereu loială. E conştientă că are sentimente materne faţă de soţul ei cel chinuit de boală şi adesea speriat ca un copil. După cum are şi resentimente... Dar asta nu înseamnă că l-ar putea părăsi vreodată.
Până la urmă, dragostea cu multe faţete a lui Jane n-a fost de ajuns. Celebru şi bogat în urma milioanelor de exemplare vândute ale cărţii sale de popularizare a cosmologiei Scurtă istorie a timpului, Stephen Hawking cade sub influenţa – şi farmecele – uneia dintre infirmierele echipei medicale care-l asistă permanent. Işi părăseşte familia şi după o vreme divorţează de Jane. Se pare că dragostea are, într-adevăr, 11 dimensiuni.
„Din punct de vedere intelectual, Stephen era un gigant, care insista mereu asupra infailibilităţii sale şi al cărui geniu îl voi respecta mereu; din punct de vedere fizic, era neajutorat şi tot atât de dependent de mine ca şi copiii noştri după naştere. Indatoririle mele faţă de el erau cele ale unei mame cu un copil mic, răspunzătoare pentru fiecare aspect al îngrijirii sale, inclusiv înfăţişarea – eram aproape o infirmieră... Problemele erau exacerbate de imposibilitatea de-a vorbi despre ele... Lipsa de comunicare devenise o forţă care ne înstrăina, coborând între noi o barieră de suferinţă.“ (Jane HAWKING)
Comandă online cartea "Dragostea are 11 dimensiuni. Viata mea cu Stephen Hawking" la 49,70 lei isbn 9789735041854 scrisă de Jane Hawking, tiparită la editura Humanitas face parte din colecția Memorii. Jurnale. Calatorii. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Dragostea are 11 dimensiuni. Viata mea cu Stephen Hawking" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Insemnari politice. 1916 -1939
Humanitas
Armand Calinescu
9732801646
429 pagini
An: 1990
Pentru cei de maine - Amintiri din vremea celor de ieri, Volumul al II-lea, Partea a IV-a, 1913-1916
Humanitas
Constantin Argetoianu
299 pagini
An: 1991
Pentru cei de miine. Amintiri din vremea celor de ieri, Volumul I. Partea I - Pina la 1888
Humanitas
Constantin Argetoianu
217 pagini
An: 1991
Surprins de bucurie. Povestea unei convertiri
Humanitas
C. S. Lewis
9789735031657
260 pagini
An: 2011
Mananca, roaga-te, iubeste. O femeie cauta lucrurile cu adevarat importante in Italia, India si Indonezia
Humanitas
Elizabeth Gilbert
9789735020620
360 pagini
An: 2008
Titani ai istoriei. Gigantii care ne-au modelat lumea
Litera
Simon Sebag Montefiore
638 pagini
An: 2019
Caterina de Medici. Regina noptii sangeroase
Litera
C. W. Gortner
432 pagini
An: 2014
Omagiu lui Mihail Dragomirescu (Editie 1928)
Tipografiile Romane Unite
873 pagini
An: 1928
De-am indrazni mai mult!...
Biblioteca Bucurestilor
Constantin Marinescu
439 pagini
An: 2000
Epistolar Iulia Hasdeu
Asociatiei Culturale Iulia Hasdeu
Crina Decusara - Bocsan
305 pagini