Disponibilitate:  nedisponibila

Preț:  157,50 LEI

Modalitați de transport:
• 15,90 lei - prin Curier rapid (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)
• 13,90 lei - prin Easybox Sameday (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)

ISBN: 978-973-115-316-2

Autor(i):

Editura:

Colecția: Tratat

Anul apariției: 2008

Nr. pagini: 944 pagini

Categorii: Constitutional, Drept

Descriere

Lucrarea de faţă este consacrată analizei comparative a problematicii teoretice şi practice a dreptului constituţional contemporan, constituind un studiu aplicativ al instrumentelor şi mecanismelor de guverna-re din diferite state ale lumii.
Prima parte a tratatului este dedicată teoriei generale a instituţiilor politice, un loc important ocupându-l, în finalul primei părţi, analiza tipologică a regimurilor politice, urmată de cea a fundamentelor teoretice ale regimurilor politice contemporane.
Partea a doua tratează, după o sinteză a dezvoltării constituţionale româneşti, sistemul constituţional românesc reflectat în Constituţia aprobată prin referendum, în decembrie 1991 şi revizuită în 2003.


Comandă online cartea "Tratat de drept constitutional contemporan. Editia 2" la 157,50 lei isbn 978-973-115-316-2 scrisă de Ionescu Cristian, tiparită la editura CH Beck face parte din colecția Tratat. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Tratat de drept constitutional contemporan. Editia 2" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.