Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 36,00 LEI
Autor(i): Dorin-Liviu Bitfoi
Editura: Compania
Anul apariției: 2004
Nr. pagini: 592 pagini
Categorii: Biografii - Memorialistică
13,5 x 20 cm 592 pagini (cuprinzînd 24 de pagini foto, hîrtie specială) Bibliografie, indice de nume
Am crescut într-o familie sfărîmată de comunism. La prima întrebare despre Petru Groza, răspunsul a fost, scurt : "Un comunist." La a doua, pe care am pus-o cîţiva ani mai tîrziu, am aflat doar că "nu era chiar un comunist". în anii '90, prin sate ardeleneşti am dat de bătrîni care lăcrimau auzind de Groza, dar şi de inşi mai puţin vîrstnici care-l pomeneau cu emoţie şi respect. Era, totuşi, vorba despre aceeaşi persoană. Dar oare şi despre acelaşi personaj ?
în vara lui 2001, Dorin-Liviu Bîtfoi a început să se documenteze pentru biografia lui Petru Groza. A aflat destul de repede că există memorii - Editura Compania a publicat volumul inedit în 2003, sub titlul Adio lumii vechi !. Textul, uimitor pentru mulţi, dădea seamă de copilăria şi tinereţea lui Petru Groza, legînd numai ici-colo cîte un fir spre viaţa hunedoreanului şi rolul lui politic în România de după 1945.
Lucrul la biografie a continuat - masei de volume şi documente din fonduri diverse şi convorbirilor cu apropiaţii fostului prim-ministru li s-a adăugat accesul binevenit la arhiva familiei Petru Groza. Aşa se face că putem citi acum, la jumătatea lui 2004, o carte în care enigma a prins contur, iar personajul îşi trăieşte întreaga partitură. La întrebarea "cine e Petru Groza ?", părinţii le pot răspunde copiilor, fără să clipească : "Ultimul burghez."
Comandă online Petru Groza, ultimul burghez la 36,00 lei scrisă de Dorin-Liviu Bitfoi, tiparită la editura Compania în anul 2004 cu un număr de 592 pagini. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Petru Groza, ultimul burghez nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Ducele (Sarfatti, Editie 1929)
Ziarului Universul Societate Anonima
Margherite G. Sarfatti
255 pagini
An: 1929
Arhiepiscop in Romania. Jurnal de razboi 1914-1918
Arhiepiscopia Romano-catolica de Bucuresti
Raimond Netzhammer
340 pagini
An: 1993
Eugen Doga - Muzica este prima si ultima mea iubire
Prut International
Luminita Dumbraveanu
296 pagini
An: 2012
Grigorie condamnat la glorie
Grafema Libris
Ion Proca
155 pagini
An: 2006
Mihai Cimpoi - Sunt un om de cultura devenit un destin
Prut
Aliona Grati
205 pagini
An: 2013