Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 25,00 LEI
Titlu original: So Sexy so Soon: The New Sexualized Childhood and What Parents Can Do to Protect Their Kids
ISBN: 9786065885769
Autor(i): Diane E. Levin , Jean Kilbourne
Editura: Curtea Veche
Colecția: Familia la Curtea Veche
Anul apariției: 2013
Nr. pagini: 304 pagini
Categorii: Psihologia copilului, Psihologie, Educatia in familie / societate, Sociologie
Prea sexy, prea devreme este un ghid extrem de practic pentru părinţii care s-au săturat să mai asiste neputincioşi şi sunt îngrijoraţi văzând ceea ce copiii lor, sau prietenii copiilor lor, fac şi spun. Diane E. Levin şi Jean Kilbourne, experte recunoscute, au înţeles că a spune nu culturii comerciale – TV, filme, jucării, acces la internet şi jocuri video – nu este o opţiune realistă sau viabilă pentru majoritatea familiilor. Ele oferă părinţilor strategii esenţiale, adecvate vârstei copiilor, pentru a se împotrivi asaltului media.
Prea sexy, prea devreme conţine sugestii inteligente şi mărturii grăitoare ale unor familii care se confruntă cu astfel de probleme şi le asigură părinţilor informaţiile necesare, îndemnându-i să fie încrezători şi să discute deschis şi prieteneşte problemele delicate, astfel încât copiii lor să nu se maturizeze într-un mod plin de riscuri.
Chiloţi tanga, sutiene cu perniţe şi costume de Halloween prea îndrăzneţe pentru fete şi fetiţe. Tricouri cu inscripţii deplasate pentru băieţei „Chick Magnet“. Conţinut sexy pe mai toate canalele de televiziune, în cărţi, filme şi jocuri video, chiar şi în desene animate. Tinere staruri, care poartă îmbrăcăminte provocatoare şi dansează lasciv, cântând melodii cu un vădit conţinut sexual sau violent. Aceste produse sunt promovate în mod agresiv, starurile devin modele de imitat pentru fiicele noastre, iar băieţii noştri văd în ele obiecte ale dorinţei lor.
Corporaţiile profită de confuzia creată, iar copiii, care nu au maturitatea emoţională necesară pentru a înţelege ceea ce fac sau văd, sunt tot mai tulburaţi din punct de vedere psihic şi social. Părinţii, simpli spectatori, îşi privesc copiii şi se întreabă: Cum e posibil aşa ceva? Ce putem face?
DIANE E. LEVIN, Ph.D., este profesor formator la Wheelock College în Boston, unde se ocupă, de peste douăzeci şi cinci de ani, de instruirea specialiştilor în domeniul primei copilării. Expert recunoscut pe plan internaţional, acordă consiliere şi ajutor specialiştilor şi părinţilor pentru a putea gestiona efectele pe care le au violenţa, mass-media şi cultura comercială asupra copiilor. Levin este senior adviser în cadrul website-ului PBS destinat părinţilor de fete, cofondatoare a Campaign for a Commercial-Free Childhood şi autoare sau coautoare a şapte alte cărţi, printre care Remote Control Childhood? şi The War Play Dilemma. Este, de asemenea, un activ şi valoros conferenţiar şi coordonator la workshop-uri şi a fost invitată să-şi prezinte opiniile la nenumărate posturi de radio şi televiziune. Locuieşte în Cambridge, Massachusetts.
JEAN KILBOURNE, Ed. D., este recunoscută pe plan internaţional pentru activitatea sa de pionierat în ceea ce priveşte criticarea reclamelor care promovează alcoolul şi tutunul şi încercarea de a schimba imaginea femeii în publicitate. New York Times Magazine o plasează printre primii trei în topul celor mai populari conferenţiari din campusurile studenţeşti. Printre numeroasele sale filme premiate se numără seriile Killing Us Softly, Slim Hopes, Calling the Shots şi Spin the Bottle. Autoare a cărţii Can’t Buy My Love: How Advertising Changes the Way We Think and Feel, este invitată frecvent la emisiuni de radio şi de televiziune precum Today şi The Oprah Winfrey Show, a acordat interviuri unor publicaţii de prestigiu — Time, Newsweek, The New York Times şi i s-au decernat nenumărate premii pentru eforturile pe care le-a depus de-a lungul anilor pentru a descuraja consumul de alcool, droguri şi tutun în rândul tinerilor şi pentru a schimba imaginea femeii în publicitate. Deţine titlul onorific de Senior Schollar la Wellesley Centers for Women. Locuieşte în Newton, MassachusettsComandă online Prea sexy, prea devreme. Cum sa protejati copiii de emanciparea sexuala precoce la 25,00 lei So Sexy so Soon: The New Sexualized Childhood and What Parents Can Do to Protect Their Kids isbn 9786065885769 scrisă de Diane E. Levin , Jean Kilbourne, tiparită la editura Curtea Veche. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Prea sexy, prea devreme. Cum sa protejati copiii de emanciparea sexuala precoce nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Secretul casniciei fericite
Curtea Veche
Zig Ziglar
9738120462
224 pagini
An: 2001
Prieteni buni. Ajutati-va copilul sa lege prietenii
Curtea Veche
Hilary Pereira
9786065884014
208 pagini
An: 2013
Orice femeie poate!
Curtea Veche
David Reuben
9786064400536
432 pagini
An: 2018
Preadolescentul si adolescentul cu ADHD. 11-25 ani: ghid practic pentru parinti
Lizuka Educativ
Donatella Arcangeli
9786306570232
160 pagini
An: 2024
Vizualizare creativa impreuna cu copiii
Teora
Jennifer Day
96 pagini
An: 1998
Omul, jocul si distractia
Stiintifica si Enciclopedica
Emil Verza
94 pagini
An: 1978
Copilul meu are dificultati de vorbire. Cum sa recunosti tulburarile de limbaj si cum sa le infrunti in modul
Lizuka Educativ
Anna De Santo
9786068714158
95 pagini
An: 2016
In lumea copilului: prieteni, colegi, cunoscuti
Didactica si Pedagogica
Stela Teodorescu
167 pagini
An: 1976
Invatamantul din Romania. Traditii, valori si momente de criza
Beladi
Marinela Diana Marinescu
238 pagini
An: 2019
Primul meu fum
Art
Andra Matzal (coord.)
9789731245102
250 pagini
An: 2010
Neoharetism la inceputul secolului XXI
Fundatiei Romania de Maine
Aurelian Bondrea
126 pagini
An: 2007
Cele 100 de Reguli ale educarii copilului
Rentrop&Straton
Richard Templar
255 pagini
An: 2012
Regulile domnului Jones pentru barbatul modern
Curtea Veche
Dylan Jones
978-973-669-487-5
408 pagini
An: 2007
Ajuta-te singur in caz de anxietate sociala (timiditate, jena, rusine)
ALL
Radu Vrasti
326 pagini
An: 2016
Career planning guide
Sitech
92 pagini
An: 2019
Restart in cariera
Sitech
Nataliea Albu
204 pagini
An: 2018
Abilitati de comunicare
Curtea Veche
Allan & Barbara Pease
104 pagini
Mintea linistita si senina. Viziunea iluminarii in invataturile Dzochen (Mareata perfectiune)
Herald
Sanctitatea Sa Dalai Lama
410 pagini
An: 2013