Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 12,70 LEI
ISBN: 9786069305034
Autor(i): Darie Fesnic
Editura: TAJ
Anul apariției: 2011
Nr. pagini: 89 pagini
Categorii: Istoria religiilor, Religie
Noile tendințe în relațiile dintre Religiile Lumii se apropie treptat de tendințele din celelalte domenii, inclusiv de conceptual “unitate în diversitate”. Se constată existența multor teme commune principalelor religii: existența Creatorului Unic, legatura Omului cu Divinatea, existența îngerilor, normele/poruncile morale/religioase, limitele științei și completarea ei cu concepte creaționiste, trecerea sufletului spre “Lumea Cealalta”.
Deci principalele concepte religioase nu par a fi contradictorii ci ar putea fi considerate mai curând complementare.
Toate tipurile de conflicte din diferitele perioade istorice sunt considerate în prezent ca fiind specifice acelor perioade, nivelului relațiilor din acele timpuri. în secolul al XXI-lea se constată intensificarea tendințelor de renunțare la diferitele conflicte specifice trecutului, omenirea devenind tot mai tolerantă și se promovează acceptarea diversitații în toate domeniile relațiilor umane.
Comandă online cartea "Despre religiile lumii - Material de sinteza" la 12,70 lei isbn 9786069305034 scrisă de Darie Fesnic, tiparită la editura TAJ în anul 2011. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Despre religiile lumii - Material de sinteza" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Creanga de aur, Volumul al IV-lea
Minerva
James George Frazer
318 pagini
An: 1980
Religia in lumea contemporana
Politica
Petru Berar
261 pagini
An: 1976
Fatete reale ale sectelor religioase
Politica
Petre Hladchi Bucovineanu
155 pagini
An: 1983
Noul Testament - O traducere in limba romana contemporana
International Bible Society
317 pagini
An: 1999
Dumnezeu cu noi
Viata si Sanatate
Ellen G. White
155 pagini
An: 2014
Istoria Sperantei
Viata si Sanatate
Ellen G. White
127 pagini
An: 2016
Filozofiile Indiei
Humanitas
Jean Filliozat
144 pagini
An: 1995
Crestinism si Yoga?
Ioan Filaret
178 pagini