Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 37,00 LEI
ISBN: 978-973-127-716-5
Autor(i): Simona Al Hajjar
Editura: Universul Juridic
Colecția: Monografii
Anul apariției: 2012
Nr. pagini: 300 pagini
Categorii: Drept administrativ, Drept
Fiind interesată în cunoaşterea cât mai profundă şi aplicată a răspunderii administratorilor societăţilor comerciale ajunse în stare de insolvenţă, autoarea a supus lucrarea unei temeinice dezbateri şi, cu intenţia declarată de a contribui la rezolvarea dificilelor probleme teoretice, şi mai ales practice, pe care le implică, a avansat numeroase soluţii de lege lata şi de lege ferenda, bine argumentate, care constituie contribuţii personale importante la dezvoltarea ştiinţei dreptului privat; unele dintre soluţii putând fi repere pentru legiuitorul român, în vederea adoptării de noi reglementări care să răspundă mai eficient trebuinţelor actuale în această materie.
Ne aflăm în faţa unei monografii trăită de autoare înainte de a fi scrisă, valoroasă şi utilă prin subiectul ei, prin analizele realizate şi soluţiile teoretice şi practice propuse sau alese şi argumentate cu convingere şi spirit creativ. Şi aceasta cu atât mai mult cu cât întâlnim uneori şi lucrări care sunt mai întâi scrise şi apoi, sau niciodată trăite, ceea ce le condamnă să rămână simple exerciţii de logică, generatoare de o ludică plăcere egoistă. Pe cale de consecinţă, recomandăm cu răspundere această lucrare interesantă şi provocatoare tuturor juriştilor şi economiştilor. - Prof. univ. dr. Liviu Pop - Directorul Departamentului de drept privat, Facultatea de Drept, Universitatea "Babeş Bolyai", Cluj-Napoca
Comandă online cartea "Raspunderea civila a administratorilor debitorului aflat in insolventa : Fizionomia fraudei. Riscurile administrarii. Insuficienta activului" la 37,00 lei isbn 978-973-127-716-5 scrisă de Simona Al Hajjar, tiparită la editura Universul Juridic face parte din colecția Monografii. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Raspunderea civila a administratorilor debitorului aflat in insolventa : Fizionomia fraudei. Riscurile administrarii. Insuficienta activului" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Administratia publica teritoriala
Universul Juridic
Codrin Dumitru Munteanu
9789731274362
418 pagini
An: 2010
Lucrari practice - Ghid si caiet pentru practica de specialitate efectuata de studentii de la specializarile A
Sitech
Alina Livia Nicu
77 pagini
An: 2016
Elemente de drept administrativ roman - Caiet de seminar (Bucur)
Sitech
Catalin Bucur
173 pagini
An: 2009
Realitati moderne in activitatea normativa a statului. Volum conferinta
Sitech
228 pagini
An: 2015
Legislatia Muncii - Intrebari si raspunsuri (Editie 1990)
Star Trafic
Ilie Alecsoiu
100 pagini
An: 1990
Dreptul Afacerilor - Curs pentru studentii facultatilor de stiinte economice
Sitech
Andreea Draghici, Andreea Tabacu
101 pagini
An: 2013
Perchezitia intre drept si realitate
Sitech
Mariana Ciobanu, Danel Mindrila
264 pagini
An: 2018