Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 30,70 LEI
Autor(i): Inalta Curte de Casatie si Justitie
Editura: CH Beck
Anul apariției: 2008
Nr. pagini: 104 pagini
Categorii: Jurisprudenta, Drept
Numărul 4 /2008 propune, ca de fiecare dată, cele mai semnificative decizii pronunţate de Instanţa Supremă. Deciziile de speţă publicate în rubrica Jurisprudenţă sunt structurate astfel:
Secţia de contencios administrativ şi fiscal – 8 decizii
Secţia civilă şi de proprietate intelectuală – 21 decizii
Secţia comercială – 15 decizii
Secţia penală – 12 decizii
Rubrica Comunicări prezintă activităţile cu caracter internaţional desfăşurate în perioada octombrie-decembrie 2008 de către înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Secţiunea Doctrină propune articolul dlor judecători Ana Maria Dascălu şi Dumitru Gheorghe – „Aplicarea legii de procedură penală în timp. Aspecte teoretice şi de practică judiciară privind aplicarea în timp a normelor de competenţă personală”.
Articolul analizează:
- competenţa de soluţionare a cererilor de revizuire a unor hotărâri judecătoreşti penale pronunţate de instanţele penale în cazul infracţiunilor săvârşite de civili;
- competenţa de soluţionare a cererilor de rejudecare după extrădare formulate de condamnaţi care la data săvârşirii infracţiunii aveau calitatea de militari în termen;
- competenţa după calitatea persoanei. Avocaţi. Modificarea normelor de competenţă personală în timpul procedurii judiciare;
- modificarea normelor de competenţă după calitatea persoanei după pronunţarea unei hotărâri în primă instanţă. Instanţa competentă să soluţioneze calea de atac. Notar public.
Revista pune la dispoziţia cititorilor mai multe instrumente de căutare:
- cuprins – în limba română, engleză şi franceză
- index alfabetic – cu trimitere la numerele marginale ale speţelor
- listă cronologică a deciziilor pe secţii – cu trimitere la numărul de pagină
Comandă online cartea "Buletinul Casatiei, Nr. 4/2008" la 30,70 lei scrisă de Inalta Curte de Casatie si Justitie, tiparită la editura CH Beck în anul 2008 cu un număr de 104 pagini. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul "Buletinul Casatiei, Nr. 4/2008" nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Buletinul Casatiei, Nr. 2/2006
CH Beck
Inalta Curte de Casatie si Justitie
1584-8590
96 pagini
An: 2006
Inalta curte de casatie si justitie. Sectia comerciala. Jurisprudenta 2010-2011 - Recursuri in interesul legii
Universul Juridic
Inalta Curte de Casatie si Justitie
9789731279312
461 pagini
An: 2012
Consecintele juridice ale scurgerii timpului privite prin prisma prescriptiei extinctive si a prescriptiei ach
Sitech
Daniela Isabela Scarlat
184 pagini
An: 2019
Managementul activitatilor judiciare si impactul contrafacerii si falsificarilor de moneda
Sitech
Daniel Cretu
180 pagini
An: 2018
Institutii de Dreptul Securitatii Sociale
Sitech
Aracsia Bentia
9786061151707
280 pagini
An: 2016
Culegere de practica judiciara in materie de asigurari sociale C. A. B. 2005
Universul Juridic
420 pagini
An: 2005
Organizarea avocaturii si activitatii notariale in Romania
Arad
Teodor Mara
245 pagini
An: 2000
Elemente de drept - Note de curs
Sitech
Andreea Draghici, Andreea Tabacu, Amelia Singh
201 pagini
An: 2010
Mijloacele de proba in Dreptul Civil Roman
Sitech
Cristina Cojocaru
92 pagini
An: 2012
Drept Financiar (Babalau, Editie 2015)
Sitech
Anisoara Babalau
301 pagini
An: 2015
Dreptul familiei in reglementarea Codului Civil
Sitech
Laura Macarovschi
189 pagini
An: 2015
Sociologie juridica - Note de curs
Sitech
Eugenia Udangiu, Cristina Ilie Goga
190 pagini
An: 2020