Căutare
cautare avansata
Cos de cumparaturiCoşul este gol
ABONAMENT CARTI

Psihoterapia existentiala

Psihoterapia existentiala
Pret:99,00 LEI
Autor(i): Irvin D. Yalom
Titlu original: Existential Psychotherapy
Editura:Trei
An aparitie:2010
Nr. pagini: 608 pagini
Colectia:Psihologie-Psihoterapie
ISBN:9789737074003
Disponibilitate: disponibila in aproximativ 10 zile de la data comenzii
bucati
ATENŢIE! Aceasta carte nu este disponibila in stoc, ci doar la cererea clientului o putem achizitiona. Din aceasta cauza, timpul de livrare depinde de fiecare editura. Va rugam sa comandati doar daca sunteti de acord cu aceasta intarziere.

In centrul psihoterapiei existenţiale: grijile fundamentale ale omului

Cele patru «griji fundamentale ale omului» – moartea, libertatea, izolarea existenţială şi lipsa de sens – se află în centrul psihoterapiei existenţiale care a fost şi continuă să fie practicată în multe forme şi în multe situaţii, pe tot globul. în acest tratat, Irvin Yalom examinează semnificaţia fiecărei griji existenţiale şi tipurile de conflict care iau naştere din întâlnirea omului cu ele. Bazându-se pe experienţa clinică, cercetarea empirică şi marea literatură, Yalom arată cum fiecare dintre aceste preocupări se manifestă în cadrul personalităţii şi psihopatologiei, şi cum tratamentul psihoterapeutic poate beneficia în urma cunoaşterii lor. Cartea oferă clinicianului o paradigmă care să îi permită să înţeleagă numeroase date clinice şi să formuleze o strategie terapeutică sistematică. Scrisă cu înţelepciune, sensibilitate, erudiţie şi eleganţă, Psihoterapia existenţială se adresează atât psihoterapeuţilor în formare şi clinicienilor cu experienţă, cât şi tuturor celor interesaţi de comportamentul uman.
Irvin D. Yalom este unul dintre cei mai cunoscuţi psihoterapeuţi contemporani. Profesor de psihiatrie la Facultatea de Medicină a Universităţii Stanford, a primit şapte premii pentru contribuţ iile sale în domeniul psihoterapiei. A scris numeroase lucrări dedicate psihoterapiei de grup şi psihoterapiei individuale, dintre care, la editura Trei, au apărut: Călăul dragostei, Tratat de psihoterapie de grup, Cu fiecare zi mai aproape.


Comentarii la Psihoterapia existentiala


Deocamdata nu exista nici un comentariu la aceasta carte

Clientii care au cumparat Psihoterapia existentiala, au mai cumparat si:


Plansul lui Nietzsche
Plansul lui Nietzsche
37,00 22,20

Alte carti din colectia "Psihologie-Psihoterapie"

Psihologia mediatorului
Psihologia mediatorului
Coordonator(i):Daniel Bowling, David A. Hoffman
Categorii:Psihoterapie, Psihologie
Editura: Trei [2012]
Preţul: 49,00 lei
DETALII CARTE COMANDA CARTEA
Iubire vinovatie reparatie alte opere
Iubire, vinovatie si reparatie si alte opere
Autor(i):Melanie Klein
Categorii:Psihologie, Psihoterapie
Editura: Trei [2012]
Preţul: 75,00 lei
DETALII CARTE COMANDA CARTEA
Trauma atasament constelatii familiale Psihoterapia
Trauma, atasament, constelatii familiale. Psihoterapia traumei
Autor(i):Franz Ruppert
Categorii:Psihoterapie, Psihologie
Editura: Trei [2012]
Preţul: 49,00 lei
DETALII CARTE COMANDA CARTEA

Publicitate